Mustafa ERTAŞ
inf@ermenekgundem.com

TÜM YAZILARI

GELECEĞİ GÖRMELİYİZ

Değerli okuyucularım, Alanya’da Avukat “Alsav Başkanı” değerli kardeşim yazar İsmail Yıldız’ın daveti üzerine 12-13 Aralık 2015 tarihinde İç Anadolu’yuAkdeniz’e ve Alanya’ya bağlayan en kısa yolu ve Karacaoğlan’ı sunum yaptım. Bu bildiride (Konya, Sarıveliler, Alanya Yolu) çok ilgi gördü. Bugün Alanya’nın Mahmutlar Beldesi ile Kuş YuvasıÇay arası, Gödürediği, Sarıveliler İlçesi,Ermenek, Başyayla arasındaki güzergahtan söz etmek istiyorum. 

   “Aldığımız bilgilere göre Mahmutlar Beldesi ile Kuşyuvası’ndaki ilk tünel ile Mahmutlar arası (25) km’dir. Öğrendiğimize göre 0+000-25+000 Km’ler arası proje ihalesi yapıldı.Bu kapsamda, zemin etütleri yapılıyor. Jeolojik etütleri yapılıp projelendirmesi yapılıyor. 25+000-33+000 Km arasının elektro mekaniği tamamlanıyor. Elektrik bağlantıları yapılıyor. 33+000-57+900 Km arasının yol yapım işleri devam ediyor.” Mahmutlar ile Kuşyuvası arasındaki güzergahın (2) yıl içinde trafiğe açılacağının planlandığı bildirilmiştir. 

Çayarası güzergahında yol yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Göksu Piknik- Fakırcalı köyü ile Sarıveliler arasındaki güzergahta da yol yapım çalışmaları devam etmektedir. 

   Çok sarp dağ silsilesindeki “Kusyuvası” nda da (5) tünel yapılmış resmi olmasa da trafiğe açılmıştır. 

   Dünyada (30) ülke gezen yıllardan beri bendenize   Könya,  Çumra, Hadim, Taşken, Sarıveliler, Gödüredi ,.Çayarası ,Kuşyuvası ,Alanya arasındaki bu güzergahlar hakkında beni o yerlerde gezdirerek değerli bilgiler sunan, aynı zamanda o yaylalarda da yaz aylarında oturan aziz dostum Alanyalı Hasan YALÇIN Bey bana şu bilgileri sunar. “Kuş yuvasındaki beş tünelden başka Çay arası (Gödüredi) bölgesinde 1- Karapınar 2-Aygır Geçidi Tüneli,3-Deliktaş Tüneli, 4-Çayarası Yarıkkaya Tüneli,5-Fakırcalı  tüneli 6-Kızılsu Tüneli,7-Çamsuyu Tüneli, 8-Uçansu tünelleriyle toplam Kuş Yuvası tünelleri dâhil hepsi (11) tüneldir. 

   Köprüler: 1-düredi de Karapınar Köprüsü 2-Sarı Murt Köprüsü,3-Çayarası Köprüsü (Avlağa Çayı üzerinde) Gevne çayının geçtiği Çay arası yöresine halk dilinde Gödüredi denir.  

  GÖDÜREDİ’DE ELEKTRİK ÜRETİMİ: 

 

Gevne barajından tünelle dağların yüksel yamacından sular (eski orman deposu bölgesine kadar-“yaklaşık 4 km”) yeni kurulan elektrik santraline getirilerek yüksekten akıtılarak elektrik üretiliyor, Su tekrar çaya bırakılıyor. 

Bu santralden sonra bent tutularak Fakırcalı köyü (Göksu Piknik) çevresinde dağın yamacından tekrar tünelle su akıtılarak (5) km sonra Şırh köyünde tekrar kurulan elektrik santralinde elektrik üretiliyor. Bu güzergâhta Alanya, Sarıveliler ilçesi ile Konya yolu üzerindedir.  

 

SONUÇ: Özetle çoğunlukla yeni nesil beton evlerin içinde yaşıyor. Doğayı gereği gibi yaşayamıyor. Deniz kenarındaki evler sıcak ve nem içindedir. Yaylada nem yoktur, Doğanın içinde yaylada yaşamak cana can katıyor. Öyle ise bugünden tezi yok Alanya kaymakamlığı, Alanya belediyesi Gödüredi Bölgesi için (50-100) yıl geleceği görerek ÇayarasındaGödüredi de iyi bir yerleşim planı yapılmalı, evler betonsuz, iki katı geçmeyen konaklama yerleri, yollar, caddeler, sokaklar, parklar akla uygun olacak şekilde yapılmalıdır. Bu güzergâhta yol iki üç yıl sonra bitince Alanyalılar, turistler, devlet dairelerinde çalışanlar mesai bitiminde bir saate kalmadan kendilerine taze can bulacakları Gödüredi’ye, Çayarası’na Barcın Yaylasına gidip sabah yine isteyen görevlerine dönebilecektir. Geleceği görmek halkımızın büyük yararına olacaktır.  
 

Alanya’nın bu yeni yerleşim bölgesi de Taşeli’ni (Ermenek Sarıveliler Başyayla) büyük ölçüde etkileyecektir. Turistler Taşeli’nde taze can bulacak temiz hava soluyacaktır. Buz gibi sular içecektir. Yaylada nem sıfırdır. Bugün bile Sarıveliler, Ermenek Başyayla Alanya ile iç içedir. Taşeli’nin (Ermenek Sarıveliler Başyayla) kirazı, elması ve diğer ürünleri Alanya’da daha pahalı, daha çok müşteri bulmaktadır, Çünkü ürünleri doğaldır. Damak tadı bir başkadır. Halkımızın ve turistlerin Sarıveliler’den Ermenek’e ulaşan güzergâhta bulunan Tepebaşı’nda ölümlere sebep olan “MÜSLÜM GÜNDÜZ” virajı ile SERPER ’deki virajlarda bir an önce yapılmalıdır.  

Konya ile Sarıveliler Alanya güzergâhı Akdeniz’e ulaşan en kısa yol olduğundan trafik büyük ölçüde artacak bu güzergâhta yol trafiğe tam açılınca vatanımıza milletimize çok büyük yararlar sağlayacaktır. Gelecek bizimdir. 
 

DOĞRUDAN DOĞRUYA 

MUSTAFA ERTAŞ 
GAZETECİ ARAŞTIRMACI YAZAR 

09.09.2016- KONYA 

GSM:05058743303